o mně

Životopis

* 9. 4. 1947  Hroznětín (okres Karlovy Vary)

Vyrůstala jsem ve Strakonicích. Po maturitě na gymnáziu (tehdy SVVŠ) jsem vystřídala mnoho profesí v několika městech. Byla jsem například aranžérka, závorářka, dělnice, pracovnice pošty, cukrářka, archivářka u památkářů, kreslička, osvětová pracovnice, uklízečka, servírka, vychovatelka, učitelka mateřské školy nejdéle novinářka.
Od roku 1972 žiji v Praze.

V letech 1991–2004 jsem se věnovala žurnalistice. Začínala jsem jako redaktorka a tajemnice redakce Českého deníku a končila v příloze Věda a lidé Hospodářských novin. Byla jsem redaktorkou Týdne (někdejší časopis pro venkov a zemědělce), dále mě zaměstnával Blesk magazín jako reportérku, poté Europress. Přitom jsem externě psala pro Reflex, Lidové noviny, MfDnes, Print and Publishing, Packaging, Listy, pro slovenský Rozmer a Bratislavský časopis Prometheus, spolupracovala jsem s rozhlasovou stanicí Vltava (pořad Naše téma) a s televizními dokumentaristy (Klekánice na ČT 2, Na vlastní oči – Nova). V roce 1995 jsem založila se šesti vědci, lékaři a novináři Český klub skeptiků Sisyfos, občanské sdružení, které je součástí celosvětové organizace propagující kritické myšlení. V letech 2001 – 2004 jsem byla jeho předsedkyní, po deset let editorkou Zpravodaje Sisyfos, dnes jsem členkou předsednictva.

V posledních letech se přednostně věnuji psaní prózy. Jinak píši a publikuji hlavně fejetony a glosy, vzácně reportáže a povídky. Romány Bereme, co je, Obsazeno a Proměny byly namluveny pro Český rozhlas a vysílány jako četba na pokračování. Román Proměny byl přeložen do esperanta a kniha Bereme, co je vyšla v němčině pod názvem Wir Nehmen es, wie’s kommt v prosinci 2016.

Externí stránky:

Stránky nakladatelství KLIKA

Rozcestník aktivit syna Jiřího

Vodácká literární soutěž Kenyho VOLEJ

Sisyfos - Stránky Českého klubu Skeptiků

Osel.cz - popularizace vědy, nové vědecké objevy - oblíbený server VN

Pořady s Věrou Noskovou:

VN v show Jana Krause

VN ve Slovníku české literatury

Jak jsem začínala… Na začátku spisovatelské dráhy. ↓